31.03.2010 17:00

Superskauti

 Víte co mají společného kosmonaut James Lovell, režisér Saša Gedeon, spisovatel Robert Fulghum nebo malíř a držitel Oskara Theodor Pištěk?  Jistě, že víte – jsou to skauti a zároveň lidé, kteří jsou ve svých profesích výjimeční. Pojďme se podívat, co jim skauting přinesl dle jejich vlastních slov do života a co o něm soudí. 

James Lovell

Americký kosmonaut NASA, který dokázal dostat bezpečně zpátky na zem poškozené Apollo 13: „Můj otec zemřel, když mi bylo dvanáct let, a tak jsem neměl žádný mužský vzor. Ten jsem našel ve skautingu. Nabídl mi výchovu a vzdělání, které mi škola dát nemohla".

Našel jsem svůj vzor

"Dostal jsem sice hodně zabrat, ale naučil jsem se být členem týmu, zamiloval jsem si táboření a konání konkrétních, opravdových činů. A taky proto jsem u skautingu vytrval.“

 
 

 Saša Gedeon

Český režisér a scénárista o skautingu říká: "Pro mě to byla průprava pro život, taková, že jsem si najednou uvědomil, že člověk může dokázat věci, o kterých nemá tušení. Já si myslím, že děti musí zažívat jinou sociální strukturu, jiný typ zkušenosti, než jim nabízí škola a rodina a než jim nabízí ulice nebo nejbližší kamarádské vztahy".

Skauting pro mě byl průpravou pro život

"Tohle byl prostě ten úplně jiný a nový druh zkušenosti, který jsem prožil. Protože jsem skutečně byl vystaven situacím, vztahům a úkonům, akcím, které jsem normálně nemohl zažít".

Robert Fulghum

Jeden ze světově nejznámějších současných amerických spisovatelů a skaut navštívil v květnu 2007 velké setkání skautů z celé ČR.

„Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit akce, kde je tolik mladých lidí odhodlaných posouvat svět tím správným směrem. Oceňuji, že program nenabízí jen zábavu, ale i možnost rozšířit si obzory díky nejrozmanitějším aktivitám.“

Skauting je víc, než táboření v lese

„Víkendové výlety se skauty pro mě znamenaly víc, než jenom táboření v lese. Mohl jsem díky nim zcela legálně utíkat z domova. Naše rodina byla hodně svárlivá, do detailů se pouštět netřeba. Stačí, když řeknu, že jsem před frustrací a nespokojeností utíkal o víkendech a prázdninách tábořit. Příroda se mi stala útočištěm, a je to tak pocelých padesát let. Pěší turistika s batohem, kajaky, kanoe i rafting, horská turistika, běžky – na tohle vše do dnešního dnes s láskou vzpomínám, byly to ty nejkrásnější okamžiky."

 
 

Theodor Pištěk

Přední český malíř a výtvarník, držitel Oskara vzpomíná: „Když jsem si jako kluk přečetl Hochy od Bobří řeky, nepřál jsem si nic jiného než se stát skautem. Byly to nejkrásnější Vánoce, když jsem pod stromečkem našel skautský kroj vlčete – čapku, blůzu, manšestráky a nádherný opasek s karabinkami".

Přátelství, čest, láska k přírodě

"Jenže přišla okupace a výstroj zůstala ve skříni. A tak mohu až nyní po mnoha letech skautingu popřát, aby vyšel čestně z boje s počítačovými hrami, hodinami vysezenými u televizních seriálů a vším současným balastem a naplnil mladé životy svými ideály. Přátelstvím, čestností a láskou k přírodě.„

 

 

Další názory osobností na skauting můžete přečíst  zde.

(Převzato ze serveru krizovatka.skaut.cz)

—————

Zpět


Kontakt

Junák - český skaut, středisko Ještěd Liberec, z. s.

Zemědělská 302/18a
46008 Liberec 8
Česká republikaKalendář akcí

07.03.2013 18:15

Alternativa

Celý článek

—————

01.09.2012 14:00

Zlatá horečka propukla!

Celý článek

—————

08.06.2012 16:00

SAPS - Středisková akce pod stany

Celý článek

—————